31 Ekim 2014 Cuma

Taşeron İşçilere kadro verilecek mi? İşte Faruk Çelik Son Açıklaması!

GSS Prim sorgulama nasıl yapılır? (2014 GSS borç sorgulama hesaplama öğrenme sistemi)

GSS Prim sorgulama nasıl yapılır? (GSS borç sorgulama hesaplama öğrenme sistemi) GSS sorgulama Hizmeti şifresiz T.C kimlik no ile Sorgula (SGK-Sosyal Güvenlik Kurumu) 2014 (SGK) GSS sorgulama şifresiz olarak yapılabiliyor. Genel Sağlık Sigortası (GSS) tescil sorgulama işlemini T.C kimlik no ile yapabilirsiniz. GSS nedir? GSS döküm nasıl alınır, GSS sorgulama nasıl yapılır? GSS yani Genel Sağlık Sigortası Türkiyede 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren uygulanmaya başlamıştır. GSS ile tüm vatandaşların sağlık hizmetlerinden yararlanması hedeflenmiştir. Genel Sağlık Sigortası'nda Asgari Ücretin üçte birinden az geliri olduğu tespit edilen Vatandaşlardan prim ücreti alınmamaktadır.

15 Ağustos 2014 Cuma 05:44
GSS Prim sorgulama nasıl yapılır? (2014 GSS borç sorgulama hesaplama öğrenme sistemi)
GSS sorgulama Hizmeti şifresiz T.C kimlik no ile Sorgula (SGK-Sosyal Güvenlik Kurumu) 2014 (SGK) GSS sorgulama şifresiz olarak yapılabiliyor. Genel Sağlık Sigortası (GSS) tescil sorgulama işlemini T.C kimlik no ile yapabilirsiniz. GSS nedir? GSS döküm nasıl alınır, GSS sorgulama nasıl yapılır? GSS yani Genel Sağlık Sigortası Türkiyede 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren uygulanmaya başlamıştır. GSS ile tüm vatandaşların sağlık hizmetlerinden yararlanması hedeflenmiştir. Genel Sağlık Sigortası'nda Asgari Ücretin üçte birinden az geliri olduğu tespit edilen Vatandaşlardan prim ücreti alınmamaktadır. 

GSS Sorgulama nasıl yapılır?
Genel Sağlık Sigortası (GSS) T.C kimlik numarası ile şifresiz olarak Sosyal Güvenlik Kurumu'nun resmi sitesinden yani sgk.gov.tr Adresinden öğrenebilirsiniz. vezirhaber.com sitemizde GSS sorgulama bağlantısı mevcuttur. GSS sorgulama sayfasına girdikten sonra sorgulama işlemini yapmak için ilk önce sorgu türünü seçiyoruz ve daha sonra sorgu tipi bölümünden uygun olan katagoriyi işaretliyoruz. Son olarak TC kimlik numaramızı yazıp sorgula butonuna tıklıyoruz.

GSS SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ


Genel Sağlık Sigortası Prim Borcu Çıkarılanlar Ne Yapmalı ?

Genel sağlık sigortası (GSS) uygulaması 1/10/2008 tarihinde 5510 sayılı Kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte başlamış bir uygulama olup; ilk başta sadece 4/a (işçi), 4/b (Bağ-Kur), isteğe bağlı sigorta kapsamında sigortalı olanları, emekli – dul – yetim aylığı alanları kapsamaktaydı. Daha sonraları da devlet memurları ve TSK personeli de GSS kapsamına alındı. Burada sayılanlar dışında kalan kişiler için ise genel sağlık sigortası zorunlu değildi. Ancak, 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren bazı istisnai kişiler hariç, genel sağlık sigortası herkes için zorunlu hale geldi, hatta yeşilkart kapsamındakiler bile GSS kapsamına alındı. Ayrıca bu zorunlulukla birlikte gelir testi uygulaması da hayatımıza girdi.

Belirtilen hususlarla ilgili olarak uygulamanın ne şekilde ve nasıl yürütüleceği Bakanlar Kurulu Kararıyla çıkarılan ve 28/12/2011 tarihli Resmi gazete’de yayımlanan Genel Sağlık Sigortası Kapsamında Gelir Tespiti, Tescil ve İzleme Sürecine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik ile belirlendi. Ayrıca konuyla ilgili olarak SGK tarafından 2011/69 ve 2012/2 Sayılı Genelge yayımlandı.

Öte yandan genel sağlık sigortasının herkes için zorunlu hale gelmesiyle birlikte, birçok kişi kendi başvurusu ve bilgisi dışında, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından re’sen genel sağlık sigortalısı olarak tescil edildiği, prim borcu olduğu, gelir testine başvurması gerektiği yönünde Kurumdan tebligat ve ödeme emri almaya başladı.

Genel sağlık sigortası ile ilgili ayrıntılı bilgi, Genel Sağlık Sigortası İle İlgili Yeni Düzenlemeler – Ayrıntılı Açıklamalar bölümünde mevcut olup, burada Kurum tarafından re’sen genel sağlık sigortalısı olara tescil edilen ve GSS prim borcu çıkarılanların durumu ele alınacaktır.

1-Kendi Başvurusu ve Bilgisi Dışında Bazı Kişilerin GSS Kapsamına Alınmasının ve Prim Borcu Çıkarılmasının Dayanağı:

Genel Sağlık Sigortası Kapsamında Gelir Tespiti, Tescil ve İzleme Sürecine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’in 4 üncü maddesinin birinci fıkrasında; “Genel sağlık sigortalısı ya da genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsünde olmayanlar ile genel sağlık sigortalılığı ya da genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsü sona eren kişiler, SGK tarafından re’sen tescil edilir. Bu kişiler için, gelir testleri sonuçlandırılıncaya kadar 5510 sayılı Kanunun 82 nci maddesine göre belirlenen prime esas günlük kazanç alt sınırının otuz günlük tutarı prime esas asgarî kazanç tutarı olarak esas alınarak primleri tahakkuk ettirilir. Ayrıca, gelir tespitini yaptırmak üzere bir ay içinde vakıflara başvurması gerektiği SGK tarafından re’sen tescil edilen kişilere bildirilir.” hükmü yer almaktadır.

Bu hükme istinaden Sosyal Güvenlik Kurumu, bankalar, sigorta ve reasürans şirketleri, ticaret, odaları, sanayi odaları, borsalar veya bunların teşkil ettikleri birliklerin personeli, tutuklu ve hükümlüler, er – erbaş ve yedek subaylar hariç;

- 4/a (işçi), 4/b (Bağ-Kur), 4/c (memur) kapsamında sigortalı olmayan,
- İsteğe bağlı sigortaya prim ödemeyen,
- SGK’dan yaşlılık, malullük, ölüm, dul, yetim aylığı – geliri almayan,
- 31/12/2012 tarihi itibariyle yeşilkart kapsamında olmayan,
- Yukarıda belirtilenlerden herhangi birinin bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsünde olmayan, dolayısıyla da genel sağlık sigortası kapsamında bulunmayan,
- 4/a, 4/b veya isteğe bağlı sigorta kapsamındaki sigortalılığı sona eren,
- Bakmakla yükümlü olunan kişi statüsü sona eren,

dolayısıyla da genel sağlık sigortası kapsamında olmakla beraber daha sonra kapsam dışı kalarak genel sağlık sigortası yardımlarından yararlanma hakkını kaybeden, kişileri kendiliğinden, yani herhangi bir başvuruya gerek kalmaksızın re’sen genel sağlık sigortalısı olarak tescil edip genel sağlık sigortası kapsamına almakta, Kurum bu şekilde genel sağlık sigortalısı olarak tescil ettiği kişiye, gelir testini yaptırmak üzere bir ay içinde Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminde kayıtlı ikametgâhının bulunduğu il veya ilçe idarî sınırları içerisindeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurması gerektiğini bir yazıyla bildirmekte, gelir testi sonuçlanıp kişinin gerçek aylık geliri belirlenene kadar da mevzuat gereği bu kişinin aylık gelirini brüt asgari ücret (1/7/2012 – 31/12/2012 tarihleri arası için 940,50 TL) olarak esas almakta ve genel sağlık sigortasından yararlanıp yararlanmadığına, herhangi bir sağlık yardımı alıp almadığına bakmaksızın, bu kişi adına her ay kazancının % 12’si (1/7/2012 – 31/12/2012 tarihleri arası için 112,86 TL) tutarında GSS prim borcu tahakkuk ettirmektedir.

Dolayısıyla bazı kişilerin SGK tarafından re’sen genel sağlık sigortalısı olarak tescil edilmesinin ve çıkan prim borcunun dayanağı yukarıda belirtilen mevzuat hükmüdür. Bu şekilde prim borcu çıkarılanlar daha çok, 18 yaşını doldurdukları için prim ödemeksizin genel sağlık sigortasından yararlanma hakkını kaybeden, yaşlarını doldurmaları nedeniyle anneleri veya babaları üzerinden sağlık yardımı alma hakkını kaybeden çocuklar ile 4/a kapsamındayken işten ayrılmaları nedeniyle sigortalılık niteliğini yitiren işçilerden oluşmaktadır.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  SAYFALAR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV