31 Ağustos 2015 Pazartesi

Devlet Bahçeli: Erken seçim istemiyoruz
Sponsorlu Bağlantılar

Dikkat! Amasya'da Kuduz Alarmı

Amasya'da kedinin tırmaladığı çocukta kuduz belirtisi bulundu. Bu belirti nedeniyle 9 köy karantinaya altına alındı.Alınan bilgilere göre Merzifon İlçe Sağlık Müdürü Sibel Çalık, yaptığı yazılı açıklamada...

10 Şubat 2015 Salı 09:25
Dikkat! Amasya'da Kuduz  Alarmı
Sponsorlu Bağlantılar
Amasya'da kedinin tırmaladığı çocukta kuduz belirtisi bulundu. Bu belirti nedeniyle 9 köy karantinaya altına alındı.

Alınan bilgilere göre Merzifon İlçe Sağlık Müdürü Sibel Çalık, yaptığı yazılı açıklamada,'' ilçede yürütülen faaliyetler kapsamında yabani hayvan kaynaklı 9 mihraktan alınan örneklerin Samsun Kontrol Enstitüsü Müdürlüğüne gönderildi'' 
Gönderilen örneklerin testlerinde kuduz hastalığının fark edildiğini belirten Çalık, "9 ayrı mihraktan alınan örneklerin 9'unda da kuduz hastalığı tespit edilmiş, 9 köyümüzdeki alınan tedbirler neticesinde köylerimizden 2 tanesinde kuduz hastalığı vakası söndürülmüştür. Diğer 7 köyümüzde çalışmalar devam etmektedir"  diye ifade etti. Bu köylerde hayvan giriş çıkışlarının kontrollü olarak devam ettiğini söyleyen Çalık, şunları kaydetti:

"Köylerimizdeki bütün hayvan türlerine aşı uygulaması yapılmıştır. Türkiye Halk Sağlığı Kurumunun hazırladığı 'kuduz saha rehberi' doğrultusunda aşı profilaksilerine başlanmaktadır. Bu tür hayvanlarla temaslı kişilerin aile hekimlerine de bilgi vererek eğitim ve takibinin yapılması sağlamaktadır.
Ayrıca kuduz vakası görülen köylerimize giderek eğitimler veriyoruz, broşürler dağıtıyoruz, gerekli bilgilendirmeleri yapıyoruz. Bu yıl içerisinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından oral aşılama ile kuduz hastalığının kontrol ve eradikasyonu projesi kapsamında ilimizle ortak çalışmamız sürdürülecektir."

    Yorumlar

Sponsorlu Bağlantılar
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:


EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV