31 Ağustos 2015 Pazartesi

Devlet Bahçeli: Erken seçim istemiyoruz
Sponsorlu Bağlantılar

2015 (ALS) Askeri Lise sınavı Başvuru nasıl yapılır?

Eğitim Haberleri: 2015 (ALS) Askeri Lise Başvuru nasıl yapılır? sorusunun cevabını arıyorsanız haberimizi okuyunuz. 2015 (ALS) Askeri Liseler İle Bando Astsubay Hazırlama Okulunda Öğrenim Görecek Öğrencileri Seçme Sınavı başvuruları nasıl yapılır? tüm detaylar haberimizde. ÖSYM tarafından uygulanan Askeri Liseler sınavı başvuruları 19 Şubat itibariyle başladı. Başvurular nasıl ve nereye yapılacak? İşte cevabı...

20 Şubat 2015 Cuma 04:15
2015 (ALS) Askeri Lise sınavı Başvuru nasıl yapılır?
Sponsorlu Bağlantılar
2015 (ALS) Askeri Lise Başvuru nasıl yapılır? sorusunun cevabını arıyorsanız haberimizi okuyunuz. 2015 (ALS) Askeri Liseler İle Bando Astsubay Hazırlama Okulunda Öğrenim Görecek Öğrencileri Seçme Sınavı başvuruları nasıl yapılır? tüm detaylar haberimizde. ÖSYM tarafından uygulanan Askeri Liseler sınavı başvuruları 19 Şubat itibariyle başladı. Başvurular nasıl ve nereye yapılacak? İşte cevabı...

Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) bağlı Askerî Liseler ile Bando Astsubay Hazırlama Okulunda öğrenim görecek öğrencileri seçmek amacıyla yazılı sınav yapılacaktır. (ALS) Yazılı sınav, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı tarafından 19 Nisan 2015 Pazar günü yapılacaktır. Yazılı sınav saat 9.30'da başlayacak ve 2 saat (120 dakika) sürecektir.

2015 ALS BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Sınava başvurular, 19 Şubat - 05 Mart 2015 tarihleri arasında Başvuru Merkezleri tarafından, elektronik ortamda alınacaktır. Sınava katılmak isteyen adaylar, 2015-ALS Kılavuzu ile Aday Başvuru Formuna başvuru süresi içinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr İnternet adresinden erişebilirler. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır.

Başvuru merkezleri ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr İnternet adresinden yayınlanacaktır. Tüm Başvuru Merkezleri başvuruları, resmi iş gününde ve resmi iş saatleri içinde alacaklardır. Başvuru işleminin yapılabilmesi için adayın başvuru merkezine şahsen gitmesi zorunludur. Kılavuzda belirtilen kurallara göre doldurulacak Aday Başvuru Formunun ilgili alanı adayın öğrenim gördüğü okul müdürlüğüne onaylatılacaktır. Onaylanmayan formlar işleme alınmayacaktır.

Sınav Ücretinin Yatırılması: Adaylar, başvuru işlemini yaptıktan sonra sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır. KKTC ve yurt içinden başvuran adaylar kılavuzun son sayfasında belirtilen bankalardan birine veya ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile başvuru süresi içinde sınav ücretini yatıracaklardır. vezirhaber.com Bankaya giderek ücret yatırmak isteyen adayların banka görevlisine başvuruda bildirdikleri T.C. kimlik numarasını ve sınav ücretini yatıracağını bildirmesi, bankadan aldıkları dekont üzerindeki T.C. Kimlik Numarası, adı, soyadı ve sınav adı bilgisini kontrol etmeleri ve dekontu saklamaları gerekir. Adaylar isterlerse banka şubelerine gitmeden İnternet bankacılığı aracılığıyla da bankaya ücret yatırabilirler. Sınav ücreti ödeme işlemleri 6 Mart 2015 tarihinde, bankadan ödeme yapacak olan adaylar için mesai saati bitiminde, ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödeme yapacak olan adaylar için saat 23.59’da sona erecektir.

Adaylar, başvuru işlemini yaptıktan sonra sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır. Yurt dışından başvuru yapacak adaylar aynı ücretleri, başvuru süresi içinde ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile TL olarak yatıracaktır.

DİKKAT: Sınava başvuru işlemini yaptığı halde sınav ücretini yatırmayan adayların başvuruları tamamlanmamış olacağından başvuru kayıt bilgileri iptal edilecek, bu adaylar için Sınava Giriş Belgesi düzenlenmeyecektir.

KKTC’den başvuran adaylar, başvuru yapma ve ücret yatırma işlemlerini yurt içinden başvuran adaylarda olduğu gibi kılavuzdaki kurallar doğrultusunda yapacaklardır. Başvuru süresi içinde yapılmayan başvurular ile ÖSYM'ye postayla gönderilen veya elden verilmek istenen belgeler (yurt dışında yaşayanlar hariç) kabul edilmeyecektir.

Yurt Dışından Postayla Başvurular: Yurt dışında yaşayan adaylar (KKTC hariç); başvuruların yapılacağı tarihler arasında eğitim, tedavi vb. nedenlerle yurt dışında bulunduğu için bir başvuru merkezine gitmesi mümkün olmayanlar posta ile başvuru yapabileceklerdir. Bu adaylar, aşağıdaki belgeleri bir dilekçe ekinde ÖSYM’ye ulaştırmalı ve başvuru süresi içinde sınav ücretini yatırmış olmalıdırlar. Başvuru süresi içinde ÖSYM'ye ulaşmayan belgeler ile Aday  Başvuru Formu üzerinde eksik bilgilerin yer aldığı belgeler kesinlikle işleme konulmayacaktır. Bu belgelerden biri bile eksik olan adaylar ile sınav ücretini süresi içinde yatırmayan adayların posta ile başvurusu kabul edilmeyecektir.

1) Doldurulmuş ve onaylanmış 2015-ALS Aday Başvuru Formu

2) Yurt dışında bulunma nedenlerini ve sürelerini belirten resmî bir belge

3) Adayın sınav görevlilerince kolaylıkla tanınmasını sağlayacak şekilde yüzü açık ve cepheden son üç ay içerisinde çekilmiş bir fotoğraf (Aday Başvuru Formuna iliştirilecektir. Bu fotoğraf sadece ilgili sınav için geçerli olacaktır.)

4) Nüfus cüzdanı veya pasaportun onaylı bir örneği (Nüfus cüzdanında soğuk damga, T.C. Kimlik Numarası bulunmalı; pasaportun süresi geçerli olmalıdır. Üzerinde soğuk damga ve T.C. Kimlik Numarası bulunmayan (T.C. Kimlik Numarası elle veya daktilo ile sonradan yazılmış veya ilave edilmiş olmamalıdır.) nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecektir.)

Yurt dışından postayla başvuru yapacak adaylar sınav ücretini, başvuru süresi içinde ÖSYM’nin İnternet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile yatıracaktır. Sınav ücretini bu yolla yatırmayan adayların belgeleri işleme alınmayacak, başvuruları kabul edilmeyecektir. Yurt dışından postayla başvuru yapacak adaylar, sınav ücretini, Aday Başvuru Formu üzerinde belirtmiş olduğu kendi TC Kimlik Numarasına yatırmış olmalıdır. Aday Başvuru Formu üzerinde belirtilen TC Kimlik Numarasına yatırılmayan sınav ücreti işleme alınmaz, bu durumdaki adayların posta ile başvurusu kabul edilmez.
 
Askeri Liseler sınavı (ALS) çıkmış sorular ve cevapları

2015 (ALS) Askeri Lise sınavı başvuru şartları nelerdir?
 
2015 (ALS) Askeri Lise sınavı başvuruları ne zaman bitiyor?

    Yorumlar

Sponsorlu Bağlantılar
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:


EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV