31 Ekim 2014 Cuma

Taşeron İşçilere kadro verilecek mi? İşte Faruk Çelik Son Açıklaması!

Ne Zaman Emekli Olurum? Sorgulama Hesaplama SGK (SSK-Bağkur-Emekli Sandığı)

Ne Zaman Emekli Olurum? sorgulama Hesaplama Ekranı Haberini okuyorsunuz. 4A-4B-4C Emekli yaş Bilgisi haberi ve daha fazlası için tıklayınız. (SGK) Sosyal Güvenlik Kurumu E-Hizmetler kapsamında İnternet üzerinden (SSK-Bağkur-Emekli Sandığı) Emeklilik yaşı sorgulama ve Hesaplama hizmeti veriyor. Emekli yaş bilgisi ve Ne Zaman Emekli Olurum? gibi soruların cevaplarını İnternet üzerinden şifresiz TC Kimlik no kullanarak hesaplayıp öğrenebilirsiniz. SGK Emeklilik yaşı sorgulama işlemleri için vezirhaber.com sitemizdeki ilgili bağlantıya tıklayınız.

09 Temmuz 2014 Çarşamba 04:51
Ne Zaman Emekli Olurum? Sorgulama Hesaplama SGK (SSK-Bağkur-Emekli Sandığı)
Ne Zaman Emekli Olurum? sorgulama Hesaplama Ekranı Haberini okuyorsunuz. 4A-4B-4C Emekli yaş Bilgisi haberi ve daha fazlası için tıklayınız. (SGK) Sosyal Güvenlik Kurumu E-Hizmetler kapsamında İnternet üzerinden (SSK-Bağkur-Emekli Sandığı) Emeklilik yaşı sorgulama ve Hesaplama hizmeti veriyor. Emekli yaş bilgisi ve Ne Zaman Emekli Olurum? gibi soruların cevaplarını İnternet üzerinden şifresiz TC Kimlik no kullanarak hesaplayıp öğrenebilirsiniz. SGK Emeklilik yaşı sorgulama işlemleri için vezirhaber.com sitemizdeki ilgili bağlantıya tıklayınız.

Kamuda 650 sayılı devlet memurları yasasına göre 4A, 4B, 4C ve 4D olmak üzere dört ayrı kategoride çalışan bulunuyor. 4A'lılar iş garantisi bulunan klasik devlet memurlarını kapsıyor. 4B'liler devletin ihtiyacına göre 12 aylık sözleşme ile alınıyor. Her yıl sözleşmelerinin yenilenmesi gerekiyor.  Çalışma koşulları 4A'lılarla aynı olmasına rağmen özlük hakları itibarı ile 5510 sayılı sosyal sigortalar kanununa tabi bulunuyorlar. vezirhaber.com Bu kapsamda öğretmenler başta olmak üzere doktorlar, hemşireler, laborantlar ile diyanet işleri başkanlığına bağlı vaiz, kuran öğreticisi ve imam gibi çalışanlar bulunuyor. Bugün çıkan Bakanlar Kurulu kararnamesi ile yaklaşık 190 bin kişi daimi devlet memuru olma hakkı kazanıyor. 4C'liler ise daha çok mevsimlik işçilerden oluşuyor. Özelleştirme sonrası işsiz kalanların da geçebildiği bu kadronun şartları  tekel eylemlerinden sonra düzeltilmişti. Ancak bu kapsamda yaklaşık 100 bin çalışan buılunuyor. Bunlar da uzun süredir daimi devlet işçisi kadrosuna geçmek istiyor.

Emeklilik Sorgulama işlemi (SGK) Sosyal Sigortalar Kurumu'nun sitesinden yapılmaktadır. vezirhaber.com sitemizde kurumun ilgili alanlarına bağlı olarak linkler verilmektedir. Emeklilik sorgulama işlemlerini aşağıdaki linklere tıklayarak yapabilirsiniz.


Emekli Aylık Bilgisi 4A (SSK) için tıklayınız
Emekli Aylık Bilgisi 4B (Bağkur) için tıklayınız
Emekli Aylık Bilgisi 4C (Emekli Sandığı) için tıklayınız


Ne Zaman Emekli Olurum?
(SGK) Sosyal Güvenlik Kurumu E-Hizmet ekranından ne zaman emekli olacağınızı öğrenebilirsiniz. Yapmanız gereken öncelikle sitemizde bulunan ilgili bağlantıya tıklamak. Kurumun resmi sayfası açıldıktan sonra sırası ile Cinsiyetiniz yazan bölümü işaretliyoruz. Daha sonra Doğum Tarihinizi, Hizmete Başlama Tarihinizi, SSK Prim Ödeme Gün Sayınızı, Diğer Sandıklara Ait Gün Sayınızı, Askerlik/Sanatçı Gün Sayınızı, Fiili Gün Sayınızı, Yurtdışı Gün Sayınızı ve 3600 Günün Doldurulduğu Tarihi doldurmanız gerekmektedir. Bütün bilgileri doldurduktan sonra gönder butonuna tıklayınız.

EMEKLİLİK YAŞI SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ

Ne Kadar Emekli maaşı alırım?
(SGK) Sosyal Güvenlik Kurumu E-Hizmet ekranından ne kadar Emekli maaşı alacağınızı öğrenebilirsiniz. Yapmanız gereken öncelikle sitemizde bulunan ilgili bağlantıya tıklamak. Kurumun resmi sayfası açıldıktan sonra sırası ile TC Kimlik Numaranızı, SSK Sicil Numaranızı, Baba Adı, Nüfusa kayıtlı olduğunuz İl ve İlçe, son olarak doğum tarihinizi yazmanız gerekmektedir. Tüm bilgileri doğru bir şekilde girdikten sonra sorgula butonuna tıklayarak Emekli aylığınızı öğrenebilirsiniz.

EMEKLİ AYLIĞI SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ


SGK Prim sorgulama nasıl yapılır?
SGK, SSK Kurumu yeniden Hizmet Dökümü'nü şifresiz görebilme imkanı sağladı. SSK Hizmet Dökümü'nü görmeniz için bağlantıya tıklayınız. Açılan sayfadaki önünüze gelecek ekrana TC Kimlik No, Nüfusa Kayıtlı Olduğunuz İl ve İlçe, Cilt No, Doğum Tarihi" bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında açılacak sayfada "Hizmet Dökümü 4A" linkine tıklayarak, SSK Hizmet Dökümü'nü görebilirsiniz. SSK Hizmet Dökümü'ne "edevlet şifresi" ile turkiye.gov.tr adresinden de ulaşabilirsiniz.

SSK HİZMET DÖKÜMÜ SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ


Emekli Kavramı nedir?
Yaşlılık, yetişkinliğin bir uzantısı olarak yaşam süresinin ileriki döneminde fiziksel ve ruhsal değişimlerin yoğun bir şekilde görüldüğü bir evre olarak tanımlanmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü 65 yaş ve üstündeki bireyleri yaşlı kabul etmektedir. Ancak bu sadece kronolojik yaşın sınırını tanımlamaktadır. Yaşın ilerlemesiyle birlikte doku ve organlarda oluşan yaşlanma ise biyolojik yaşlanmadır. Öte yandan, toplumsal değerler ve kültürel yapı da yaşlının ve yaşlılığın yerini belirlemektedir.

Emeklilik, kişinin hayat içerisindeki önemli değişim dönemlerinden biridir ve sıklıkla yaşlıların karşılaştığı ilk büyük değişimdir. Emekli olan kişi öncelikle gelir kaybına uğrayacak, bunun yanında sosyal rol ve yetkileri de değişecektir. Emeklilikle birlikte yaşanan bu kayıplara uyum sağlayamayan bireyler, kendilerini değersiz, önemsiz, yalnız, boşlukta ve çaresiz hissedebilirler. Hayatlarının geri kalanını planlamakta güçlük çekebilirler. Yakınlarına yük oldukları hissine kapılır ve bazen de onlara karşı öfkeli tavırlar sergileyebilirler. Oysa emeklilikle birlikte ortaya çıkan güçlü duygular tanınıp bu yeni duruma uyum sağlandığında, emeklilik bireyin kişisel gelişimini ve hayata yeni bir bakış açısı getirebilmesini sağlayacaktır.

Çalışma yaşamları boyunca ülkemizin gelişimine büyük katkısı olan emeklilerimizin, emeklilik haklarını en iyi şekilde kullanabilmeleri, sosyal devletin önde gelen görevleri arasındadır. Söz konusu görevleri yerine getirmek amacıyla öncelikle tüm bireylere eşit kapsam ve kalitede sosyal güvenlik hizmeti verilen bir yapının oluşturulması için hazırlanan 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile norm ve standart birliği sağlanmıştır. Sosyal Güvenlik Kurumunca teknolojik altyapı çalışmalarına hız verilmiş olup, daha kaliteli ve sürdürülebilir hizmet verebilmek için gerek sigortacılık gerekse sağlık alanında çok çeşitli çalışmalar yapılmaktadır.

Emeklilik İle İlgili Temel Kavramlar
Dinamik yapıya sahip sosyal güvenlik mevzuatında teknik anlamda uzun vadeli sigorta kollarından kişilere belirli ödemelerin yapılabilmesi için belli koşulların sağlanması gerekmektedir.

A. Sigortalılık Süresi
Sigortalılık süresi, sigortalının malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına bağlı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarih ile tahsis yapılması için yazılı istekte (emeklilik talebinde) bulunduğu tarih, ölen sigortalılar için de ölüm tarihi arasında geçen süre olarak dikkate alınmaktadır.

Örnek: İlk defa 01/08/1982 tarihinde hizmet akdine tabi işe başlayan ve 30/09/2009 tarihinde yaşlılık aylığı bağlanması talebinde bulunan bir sigortalının sigortalılık süresi, tahsis talep tarihinden ilk defa işe başlanılan tarih çıkartılarak aşağıdaki gibi tespit olunur.
Tahsis Talep Tarihi = 30/09/2009
İlk İşe Giriş Tarihi =  01/08/1982
Sigortalılık Süresi = 29/ 1/    27 (27 yıl 1 ay 29 gün)

B. Prim Ödeme Gün Sayısı
Prim ödeme gün sayısı; malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına tabi olarak geçen sürelere ait gün sayısını ifade etmektedir.

C. Yaş
Yaşlılık ve ölüm sigortalarından aylık bağlanmasına ilişkin haklardan yararlanmak için gereken koşullardan biri de “yaş” olup, tahsis talep tarihinde aranan yaş şartı, tahsis talep tarihinden doğum tarihinin çıkartılması suretiyle tespit edilir.

Örnek : 30/03/2010 tarihinde tahsis talebinde bulunan bir sigortalının doğum tarihi 25/06/1953 olup talep tarihinde aranan yaş koşulu bu sigortalı için 57’dir.
Tahsis Talep Tarihi: 30/03/2010 
Doğum Tarihi: 25/06/1953 
Yaşı: 05/9/56 (57 yaş koşulu yerine gelmemiştir.)

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Hangi Ülkenin Aracını Kullanıyorsunuz?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  SAYFALAR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV